|

مقام معظم رهبری : هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به مردم نیست چه در شهر، چه در بخش و چه در روستا

شوراها از ارکان تصمیم‌گیری در اداره امور شهر هستند

 • پیام تبریک مدیرعامل به مناسبت فرا رسیدن روز شوراها
 • تاریخ انتشار: 1396/02/07
 • پرینت صفحه:
 • مصطفي باقرنژاد مشاور استاندار و مدير عامل سازمان همياري شهرداري هاي استان البرز ضمن تبريك به مناسبت ٩ ارديبهشت روز شوراها، اظهار كرد...
 • شوراهاي اسلامي  یکی از ارکان مهم تصمیم‌گیری در اداره امور شهر هستند.

  به گزارش روابط عمومي سازمان همياري شهرداري هاي استان البرز ؛

  مصطفي باقرنژاد مشاور استاندار و مدير عامل سازمان همياري شهرداري هاي استان البرز ضمن تبريك به مناسبت ٩ ارديبهشت روز شوراها، اظهار كرد:احیای قانون شوراها که جزیی از ساختار قانون اساسی است با رویکرد مدنی بخشی از حقوق اساسی مردم در قانون را زنده کرد، اگر چه  شوراها هنوز هم تجربه دقیقی را برای رسیدن به جایگاه حداکثری خویش را بدست نیاورده است ، اما این تجربه را مدیون همه کسانی است که خواستند در این چند دوره ی اخیر به شوراها بها دهند و قسمتی از حقوق احیاء نشده ی مردم را در قالب اصل شورا ها به دست آورند.

  وي با بيان اينكه شورا یعنی مشارکت بیشتر مردم در سرنوشت خویش، تصريح كرد: مردم باید با تکالیف شهروندی خویش آشنا باشند و مهم تر از آن باید با تکالیف مدیریتی شورای شهر هم آشنایی داشته باشند بدون دانستن این دو مهم ، اوضاع شهری سرو سامان داده نخواهد شد.

  اين مسئول گفت: شورای خوب شورایی است که بتواند تواناییها و استعدادهای گوناگون شهروندی را کشف و تشخیص دهد و با ایجاد حس اعتماد در شهروندان از همه ی این استعدادها در اداره شهر کمک گیرد . باقرنژاد بيان كرد: نگاه واقع گرا به شورای شهر را نباید از نظر دور داشت  زیرا دو گزینه در این زمینه وجود دارد ، دیدگاه حداکثر گرا که شورا را حتی مترادف با دولت می داند و دیدگاه حداقلی که شورا را فقط به خدمات شهری محدود می کند و البته باید گفت شورا محدود به هیچ کدام از این دو دیدگاه نیست و جایگاهی بین این دو دیدگاه را دارد.

  مدير عامل سازمان همياري شهرداري هاي استان البرز افزود:شورا‌ها در قانون اساسی از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ برای مثال اصل هفتم قانون اساسی با اشاره به قرآن کریم طرز تشکیل شوراها را مطرح می‌کند و اصل یکصدم این قانون نیز می‌گوید که پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی آموزشی و... از طریق همکاری مردم و با توجه به مقتضیات محلی حاصل می‌شود و اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند.

  مشاور استاندار البرز بيان كرد:شوراها باید مظهر امانت و دیانت و معنویت باشند. شوراها بازوان قوی برای مسئولین در امر زیبا سازی شهرها و روستاها واقتصاد مقاومتی هستند.

  باقرنژاد يادآور شد:تجليل از اين روز در واقع نكوداشت ياد و خاطره كساني است كه شوراها را در قانون اساسي جمهوري اسلامي بوجود آوردند و امروز باید از زحمات کسانی که  چند دوره شوراها را براي اداره امور شهر و روستا با دلسوزي اداره كردند و در مديريت شهري و روستايي سهيم بودند قدر دانست و از ایشان سپاسگزاري نمود .