|

مقام معظم رهبری : هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به مردم نیست چه در شهر، چه در بخش و چه در روستا

روز درختکاری

 • روز درختکاری
 • تاریخ انتشار: 1395/12/15
 • پرینت صفحه:
 • درخت دوستی بنشان که کام دل ببار آرد                                 نهال دشمنی برکن که رنج بیشمار آرد

  در حالی 15 اسفند را بنام روز درختکاری و سر آغاز هفته منابع طبیعی گرامی می داریم که متاسفانه هر ساله شاهد آن هستیم که از وسعت جنگل های طبیعی ایران کاسته می شود.

  بر همگان آشکار است که یکی از اجزا منابع طبیعی، درختان و جنگل ها می باشند که نقش مهمی را در حیات کره زمین ایفا می نمایند.

  در حال حاضر 60درصد اکسیژن مورد نیاز کره زمین از جنگل ها و درختان تامین می شود. هر درخت بطور متوسط 25 تا کیلوگرم اکسیژن تولید میکند.

  تثبیت خاک و جلوگیری از سیلابها یکی دیگر از منافع درختان و پوشش گیاهی محسوب می شود.

  نقش ارزنده درختان مخصوصا پهن برگ ها در کاهش آلودگی هوا امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست.

  گیاهان می توانند در کاهش گازهای دی اکسید کربن(CO2)، دی اکسید گوگرد(SO2)، منوکسید کربن(CO) و ازن(O3) و ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرون موثر باشند.

  از دیگر تاثیرات مثبت درخت و درختکاری می توان به کاهش دمای محیط شهری و کاستن از مصرف انرژی و افزایش نشاط شهرواندان اشاره کرد. لذا حفاظت و حراست از جنگل های طبیعی و دست کاشت، بویژه در داخل و حومه شهر ها می تواند نقش ارزنده و مهمی در تلطیف هوا و کاهش آلودگی های هوا داشته باشد.

  جنگل، پارک و فضای سبز داخل و اطراف شهرها به مردم خسته از زندگی ماشینی و سرو صدای محیط این امکان را می دهد که بتوانند اوقات فراغت را در این مکان ها به استراحت و تفریح پرداخته و با انرژی مثبت و روحیه ای شاد به خانه و محل کار خود مراجعه نمایند.

  ودر اهمیت کاشت درخت همین بس که حضرت رسول (ص) فرمود:
  هر وقت عمر جهان به آخر رسیده، هرگاه قیامت بخواهد قیام کند و عالم بخواهد منقرض شود و در دست یکی از شما نهال درختی باشد چنانچه بقدر کاشتن آن فرصت باشد، باید آن را بکارد و از فرصت باقیمانده استفاده نماید.

  حال با توجه به این آموزه ها و اهمیت انکار ناشدنی ضرورت توجه به محیط زیست و کاشت درخت ، بجاست که هر ساله بنام فرزند، مادر، پدر، شهدا و درگذشتگانمان نهالی بکاریم و با آبیاری و تیمار آن در توسعه فضای سبز کشور نقشی هرچند کوچک داشته باشیم و کودکان سرزمینمان را از سر آشتی با محیط زیست تربیت کرده و بذر محبت به طبیعت را در وجودشان به ودیعه بگذاریم و بدین سان به استقبال بهار طبیعت برویم .