|

مقام معظم رهبری : هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به مردم نیست چه در شهر، چه در بخش و چه در روستا

تاسیس دبیرخانه اقتصاد شهری جهان اسلام در البرز

 • تاسیس دبیرخانه اقتصاد شهری جهان اسلام در البرز
 • تاریخ انتشار: 1395/08/01
 • پرینت صفحه:
 • طی تفاهم نامه بین مسولین عالی رتبه استان و مدیران ارشد مجمع جهانی شهرهای اسلامیWAIC و UN-HABITAT صورت گرفت:

  تاسیس دبیرخانه­ اقتصاد شهری جهان اسلام در البرز

  اقتصاد شهری بر مبنای تقاطع جغرافیا و اقتصاد تعریف می شود. اقتصاد به بررسی انتخاب های افراد با توجه به منابع کمیاب می پردازد در حالی که خانوارها انتخاب های خود را به منظورحداکثر کردن مطلوبیت شکل می دهند و بنگاه ها حداکثر کردن سود را مبنای تصمیم گیری هایشان قرار می دهند. جغرافیدان ها با پاسخ به این پرسش که فعالیت های مختلف در کجاها شکل می گیرند، به مطالعه نحوه استقرار اشیاء در فضا می پردازند. اقتصاد شهری، اقتصاد و جغرافیا را به یکدیگر پیوند داده و به بررسی انتخاب های جغرافیایی یا مکانی خانوارهای حداکثرکننده مطلوبیت و بنگاه های حداکثرکننده سود می پردازد. به علاوه اقتصاد شهری، ناکارآمدی های انتخاب های مکانی را تشخیص داده و سیاست های عمومی جایگزین جهت گسترش انتخاب های کارآ را مورد بررسی قرار می دهد. در همین راستا عوامل موثر بر کاربری مدلهای اقتصاد شهری در کشورهای درحال توسعه شامل بازار رسمی و غیر رسمی کار و اشتغال ، حمل و نقل، نسبت عوامل تولید، انتخاب مکان سکونتی و نقش دولت است . تصمیمات خانوارها و بنگاه ها در زمینه مکان یابی در درون شهرها به مثابه نیروهای بازار ، سبب ایجاد شهرهایی با اندازه ها و ساختارهای اقتصادی مختلف می شود.

  با توجه به مطلب فوق و تعریفی که از اقتصاد شهری ارائه شد چندی پیش مسولین عالی رتبه استان البرز و مدیران ارشد مجمع جهانی شهرهای اسلامی WAIC و UN-HABITAT در یک جلسه هم اندیشی، تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه های مختلف را به امضا رساندند که می توان به یادداشت تفاهم تأسیس دبیرخانه­ ی اقتصاد شهری جهان اسلام بین استانداری البرز، مجمع جهانی شهرهای اسلامی، بنیاد جهانی رهبران شهری و سازمان همیاری شهرداری های استان البرز اشاره کرد. در این دیدار استاندار البرز به همراهی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز، معاون امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری البرز، مشاوران استاندار و مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری های استان به همراه مدیران ارشد مجمع جهانی شهرهای اسلامی سازمان ملل WAIC  و مسئولین UN-HABITAT  حضور داشتند.

  مهندس سید حمید طهایی استاندار البرز طی سخنانی در این دیدار گفت: اقتصاد شهری و تامین منابع مالی پایدار برای شهرداری ­ها یکی از مهمترین رویکردهای مدیریتی کشور می­باشد. طهایی افزود: به طور قطع توسعه نیازمند تأمین منابع است و این منابع می­بایست از روش­هایی تأمین شود که به منابع محیطی شهر آسیب نزند و مغایر ارزش­های فرهنگی و توسعه­ای کشور نباشد. وی با اعلام اینکه تأسیس دبیرخانه اقتصاد شهری جهان اسلام در البرز زمینه­ای مناسب برای تمرکز نسبت به موضوع بسیار با اهمیت تامین منابع مالی­ در اقتصاد شهری است بیان کرد: با تأسیس این دبیرخانه، امکان فعالیت در زمینه­ی تأمین منابع مالی برای شهرداری­ها فراهم می­شود و شهرها با رویکرد جدیدی در زمینه­ی انجام فعالیت­های اقتصادی مواجه خواهند بود. مهندس طهایی ادامه داد: بر اساس این تفاهم کنفرانس بین­المللی اقتصاد شهری برای تحقق شکوفایی شهری در قلمرو جهان اسلام با همکاری سازمان ملل، در سال آینده در استان البرز برگزار می­شود. استاندار البرز خاطر نشان کرد: در این کنفرانس پلت فرم برنامه­ی بین­المللی اقتصاد شهری طرح­ریزی و به تأیید کشورهای جهان اسلام خواهد رسید در این راستا مخاطب این برنامه جهانی، از یکسو شهرداری­ها  و از سوی دیگر مؤسسات مالی و اعتباری خواهند بود.

  در ادامه این دیدار مصطفی باقرنژاد مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان البرز در خصوص امضا تفاهنامه همکاری فی مابین سازمان همیاری شهرداری های استان البرز و مجمع جهانی شهرهای اسلامی با نمایندگی جناب آقای حجت­الاسلام کمالی دهقان با عنوان معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری مجمع گفت: "این تفاهم نامه زمینه همکاری در کلیه فعالیت ها و زمینه های کاری معاونت اقتصادی مجمع جهانی شهرهای اسلامی از جمله برنامه اقتصاد شهری برای شکوفایی شهرهای اسلامی، منشور حقوق سکونت در اسلام، اجلاس جهانی مفهوم خانه در شهرهای اسلامی، اطلس جهانی شهرهای اسلامی و صندوق شهرهای اسلامی را فراهم می کند".

   

  گفتنی است در این دیدار طی حکمی مهندس طهایی به عنوان دبیرکل و حجت­الاسلام کمالی دهقان، به عنوان مدیر هماهنگی دبیرخانه­ی اقتصاد شهری جهان اسلام، از سوی برنامه جهانی کلانشهرهای شکوفایی شهری انتخاب شدند. همچنین آقایان عبداله کامکار معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری البرز به عنوان دبیر شورای عالی هدایت فنی، مصطفی باقرنژاد مشاور استاندار و مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری­های استان البرز به عنوان دبیر اجرائی و آقای دکتر علی ثابتیان مشاور استاندار البرز در امور بین الملل به عنوان دبیر کنفرانس بین­المللی ( اقتصاد شهری برای تحقق شکوفایی شهری در قلمرو جهان اسلام ) انتخاب و معرفی شدند.

  همچنین مقرر شد در ظرف سه هفته آینده دبیرخانه­ی اقتصاد شهری جهان اسلام، با حضور مقامات داخلی و خارجی رسماً افتتاح شود.