|

مقام معظم رهبری : هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به مردم نیست چه در شهر، چه در بخش و چه در روستا

ساماندهی پسماندهای صنعتی و بیمارستانی

 • خطر پسماند های صنعتی و بیمارستانی
 • تاریخ انتشار: 1395/03/30
 • پرینت صفحه:
 • پسماندهاي بيمارستاني در نوع خود از موارد پسماندهاي خطرناك محسوب مي شود و چنانچه...
 • تباهي محيط زيست تباهي زندگي است

  پسماندهاي بيمارستاني در نوع خود از موارد پسماندهاي خطرناك محسوب مي شود و چنانچه به خوبي مديريت نشود سبب انتشار بيماريهاي واگير دار شده و هرگونه كوتاهي يا بي دقتي مي تواند مخاطرات جاني در پي داشته باشد.

  كارگروه مديريت پسماند استان مسئوليت اين مهم را به سازمان همياري شهرداريها محول نموده كه با جديت موضوع را دنبال مي نمائيم و اعتقاد داريم كه مديريت پسماندها يا طلاي كثيف دقيقاً از موارد اقتصاد مقاومتي مي باشد زيرا صرفه جويي و جلوگيري از هدر رفت منابع را در پي دارد كه درحال حاضر در زير خاك دفن يا در محيط هاي طبيعي پخش مي گردند كه علاوه بر آلودگي محيط، آلودگي خاك را به دنبال داشته و هر ساله سطح وسيعي از اراضي از هيز انتفاع خارج مي شود. اقتصاد مقاومتي بدون همكاري ارگان ها و سازمان ها ذيربط تحقق نخواهد يافت.

  در راستاي مديريت پروژه بازيافت و امحاء پسماندهاي صنعتي ويژه و بيمارستاني كه از مهم ترين پروژه هاي زيست محيطي استان بوده و سالهاست كه در جلسات متعدد مورد بحث و كندوكاو قرار مي گيرد با اين حال تاكنون به دليل بروكراسي خاص اداري، به سر انجام مطلوبی نرسيده است.

  يكي از بهترين گزينه هايي كه در استان البرز پس از رایزنی ها و مطالعات کارشناسی فراوان در راستای ساماندهی دفع پسماند مورد تائيد قرار گرفت زمين قشلاق طلايي است. این منطقه در حد فاصل شهرستانهاي اشتهارد نظرآباد و هشتگرد در اقليم نيمه بياباني گرم و خشك قرار گرفته كه درسال 1386 توسط دانشكده مهندسي عمران و محيط زيست دانشگاه اميركبير مطالعه و مكانيابي گرديده است.

  و ديد این منطقه از اطراف آن كاملاً محدود بوده و سنگ بستر آن مارن و شيل مي باشد و فاصله آن با شركت صنعتي اشتهارد 25 كيلومتر مي باشد.

  از جمله معایب و معضلات این سایت می توان به عدم وجود راه ها ی مواصلاتی و دسترسی مناسب به این منطقه اشاره کرد.

  حل این معضل با توجه به مصوبات كارگروه مديريت پسماند، همكاري اداره كل  راه و شهرسازي استان را در جهت ایجاد راه دسترسي و اجراي زيرساخت‌هاي لازم را مي‌طلبد. گفتنی است که این سایت از نظر دوري از اماكن جمعيتي از وضعيت مطلوبي برخوردار مي باشد لذا انتظار مي رود با دستور فرمانده محترم ستاد اقتصاد مقاومتي جناب اقاي استاندار ضمن تحويل اراضي توسط منابع طبيعي زيرساخت هاي لازم توسط سازمانهاي مسئول از جمله راه و شهرسازي، آب و برق و گاز تامين فراهم گردد تا دراجراي پروژه با سرعت پيگيري و ضمن جلوگيري از آلودگي محيط كارگاههاي لازم در سايت مستقر و اشتغال تعدادي از جوانان جوياي كار به دنبال داشته باشد.